2024. október 30.

MANAP hírlevél, 44. hét

 
 
 
Nem adóztatják meg a napelemes termelést, de az internetet nekünk kell majd fizetni
 
Nem tervezik, és nem is lenne lehetséges a napelemes termelés megadóztatása a jövőre bevezetendő online adatszolgáltatás alapján. A régi, adatszolgáltatásra alkalmatlan invertereket sem lesz kötelező lecserélni.
Elolvasom  
 
 
  BELFÖLD
 
 
Jövőre tényleg szabad a vásár a háztartási napelemeseknek, kérdés belevágnak-e elegen, hogy piaci áron adhassák el a többletáramot

Jövőre minden akadály elhárul a bruttó elszámolási rendszerben lévő háztartási napelemesek elől, hogy a hivatalos átvételi árnál jellemzően magasabb piaci áron adják el a többlettermelésüket. Az első szolgálató már megjelent, bár több kétséget is felhoztak az ajánlattal kapcsolatban. Van már engedélyük? Fogják tudni menetrendezni a teljesítményt? Mennyire biztos a jelenlegihez képest háromszoros átvételi ár? Egyáltalán mikor indulhat a szolgáltatás? A PentaSun alapítója válaszol. 
Elolvasom
 
 
Európa csak szavakban vált le az orosz gázról 

Bár Európa politikailag elkötelezte magát az orosz gázról való leválás mellett, továbbra is jelentős mennyiségben vásárol Moszkvától, ami alapvetően fenntartja az orosz–európai energiafüggőséget. Az Ukrajnán keresztül érkező gáz, valamint az orosz LNG-import paradox helyzetet teremt, ahol Európa közvetve mindkét háborús fél finanszírozásához hozzájárul.
Elolvasom
 
 
Ha kisüt a nap, a gázüzemű gép átáll villamosenergiára

A hazai felületkezelési ágazat egyik kiemelkedő szereplője, a Kematechnik Innomontage Kft. egyre növekvő számban állít át földgázzal működő gyártósorokat elektromos működésre. Ez komoly energiaspórolás a cégek számára, és a természet is fellélegezhet kicsit.
Elolvasom
 
 
Fantasztikus hír a bajba jutott napelemeseknek

A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség az ÉMI Nonprofit Kft.-vel és a Nemzeti Hatósággal folytatott szakmai egyeztetései után jelentős segítséget kaptak azok a családok, akik részt vesznek az RRF 6.2.1-2. napelemes pályázatban, amely 100 százalékos támogatást biztosít a magyar családok napelemes beruházásaihoz.
Elolvasom
 
 
Energiatárolóké a jövő? Ez lesz a jolly joker a magyar energiapiacon?

Magyarország élenjáró szerepre törekszik a zöldenergia termelésében és tárolásában. Az időjárásfüggő megújuló energia teljesítményingadozásának kiegyensúlyozására számos országban használnak már szivattyús-tározós erőműveket. Hazánkban is számos alkalommal felmerült már hasonló fejlesztés terv, és végre idén részletes megvalósíthatósági tanulmány is készül.
Elolvasom
 
 
Egyre inkább alulmarad Európa Amerikával és Kínával szemben, miközben nagyra törő célokat kell teljesítenie – Ez lehet a változás útja?

Idén Barcelonában rendezték meg október 16-án és 17-én a zöld energia innovátorainak nemzetközi seregszemléjét, a The Business Boostert (TBB), ahol mintegy 150 vállalat képviseltette magát. Elsősorban olyan startupok, amelyek az energiatermelés- és tárolásban, az akkumulátorfejlesztésben, az elektromos autózásban, a hulladék-újrahasznosításban vagy éppen az ingatlanok és a közösségi közlekedés fenntarthatóbbá tételében rendelkeznek innovációkkal.
Elolvasom
 
 
Napelemes termelés kötelező mérése: valódi egyeztetést és legalább egy hónapos halasztást követelnek az érintettek

Rendkívüli mértékben fel vannak paprikázva a már sokat rángatott hazai napelemesek, a kormány legújabb energiaügyi tervezetébe ugyanis megint került pár olyan pont, amelyet nem tartanak szerencsésnek. Aggályaik egy részére már válaszolt ez Energiaügyi Minisztérium, de így is maradtak bőven kérdések azzal kapcsolatban, hogy a jövőben minden háztartási kiserőmű termelését mérni akarja az állam. Az érintett szervezetek szerint a szükséges adatokat nem a lakossági tulajdonban levő inverterből, hanem inkább a hálózatos cégek tulajdonában levő villanyórából kellene megtudni.
Elolvasom
  
 
  NEMZETKÖZI
 
 
Cheap Solar Panels Are Changing the World

Last month, an energy think tank released some rare good news for the climate: The world is on track to install 29 percent more solar capacity this year than it did the year before, according to a report from Ember. “In a single year, in a single technology, we’re providing as much new electricity as the entirety of global growth the year before,” Kingsmill Bond, a senior energy strategist at RMI, a clean-energy nonprofit, told me. A decade or two ago, analysts “did not imagine in their wildest dreams that solar by the middle of the 2020s would already be supplying all of the growth of global electricity demand,” he said. Yet here we are.
Read more
 
 
Breakthrough coming? Iceland could get solar power from space in 2030

British startup plans to supply solar power from space to Icelanders by 2030, in what could be the world's first demonstration of this novel renewable energy source.
Read more
 
 
Researchers in Australia and China develop technology to recover lithium from saltwater

Researchers from the Monash Suzhou Research Institute and the University of Queensland have developed a nanofiltration technology to extract lithium from low-grade saltwater brines with high magnesium content. The technology achieves 90% lithium recovery, nearly double the performance of traditional methods, while dramatically reducing extraction times.
Read more
 
 
European corporate PPA market bound for another record year in 2024 

At the RE-Source conference this week in Amsterdam, RE-Source Platform Policy and Impact Director Annie Scanlan projected record corporate power purchase agreement (PPA) growth in Europe for 2024. Corporate PPA capacity has already reached 10.7 GW this year, nearing last year’s record of 10.8 GW. 
Read more